5000 Szolnok, Muskátli u. 2/A

Műanyagba zárt jelszavak – Itt a molekuláris adattárolás jövője

Egy amerikai kutatócsoport forradalmi adattárolási módszert mutatott be: sikerült egy teljes jelszót egy darab műanyag molekuláris szerkezetébe kódolniuk. A Texasi Egyetem (Austin) tudósai olyan szintetikus anyagot fejlesztettek, amely speciális molekulák segítségével képes adatokat tárolni, majd azokat elektromos jelek révén visszafejteni.

A kísérletben egy 11 karakterből álló jelszót („Dh&@dR%P0W¢”) alakítottak át egyedi elektrokémiai jelsorrá. A jelszó minden karakterét négyféle alapmolekula (ún. monomer) kombinációja képviselte, amelyeket láncszerűen összefűzve tároltak. A dekódolás során ezeket az elemeket egyenként bontották le, és elektromos mérésekkel olvasták ki a jelsorozatot.

Bár a jelenlegi technológia még lassú (egy jelszó visszafejtése kb. 2,5 órát vesz igénybe), és az adatok csak egyszer olvashatók ki, a megoldás nagy ígéretet hordoz: energiatakarékos, hosszú távon is stabil, és egy nap akár hétköznapi eszközökkel is használható lehet.

A kutatók célja, hogy a molekuláris adattárolást a jövő számítógépes rendszereibe is integrálják – ezzel akár a hagyományos adattárolók (pl. SSD-k) alternatívája is lehet. – írja a Gizmodo.

Kép forrása: Tresorit