5000 Szolnok, Muskátli u. 2/A

Forradalmi áttörés: agyi implantátum olvassa a gondolatokat, és beszéddé alakítja azokat

Egy új, gondolatolvasó agyi implantátum lehetőséget ad azoknak az embereknek, akik nem tudnak beszélni, hogy ismét hanggal kommunikálhassanak. A UC Berkeley kutatói által kifejlesztett kísérleti technológia az idegi aktivitást beszéddé alakítja, mindössze néhány másodperces késéssel. Ez az egyik legközelebbi áttörés a gondolatról hangra való valós idejű kommunikáció felé.

A rendszer úgy működik, hogy 253 elektródát helyeznek el az agy felületén, különösen a motoros kérget célozva meg. Ez az agy azon része, amely a beszéd koordinálásáért felelős. Amikor egy személy csendben gondol a beszédre, az implantátum rögzíti az ehhez szükséges agyi jeleket.

Ezeket a jeleket aztán mesterséges intelligencia segítségével dekódolják, és szintetikus hanggá alakítják, amit egy hangszórón keresztül hallhatunk. Az első személy, aki kipróbálta az eszközt, egy Ann nevű nő volt, aki 2005-ben egy stroke következtében elveszítette a beszédképességét. A gondolatolvasó agyi implantátum segítségével képes volt mondatokat olvasni, amelyeket a képernyőn jelenítettek meg.

A fejlesztésről szóló tanulmány, amely márciusban jelent meg a Nature Neuroscience-ban, hangsúlyozza, hogy Ann-t arra kérték, hogy csendben olvasson el mondatokat, amelyek a képernyőn voltak. Miközben ezt tette, az AI rendszer megtanulta összekapcsolni a konkrét agyi aktivitást azokkal a szavakkal, amelyeket ki akart mondani.

A most bemutatott eredmények egyaránt lenyűgözőek: a gondolatolvasó agyi implantátum minden 80 millisekundumban feldolgozza az agyi jeleket, lehetővé téve, hogy mindössze 3 másodperces késéssel szintetikus beszédet hozzon létre. Ez hatalmas előrelépés az előző rendszerekhez képest, amelyek gyakran teljes mondatokat igényeltek, és 8 másodpercnél hosszabb késést eredményeztek.

Ami ezt az új modellt igazán ügyessé teszi, az az, hogy folyamatosan dekódolja a beszédet – szó szerint, egyesével. A kutatók szerint ez sokkal folyékonyabbá teheti a beszélgetéseket.

Bár a rendszer még nem hangzik teljesen természetesnek, a kutatók úgy vélik, hogy a jövőbeli verziók gyorsabbak, pontosabbak és simábbak lesznek. Súlyos bénulással vagy degeneratív állapotokkal küzdő emberek számára ez a technológia létfontosságú mentőövet jelenthet, lehetővé téve számukra, hogy ismét kifejezhessék magukat anélkül, hogy gépelniük vagy mozogniuk kellene.

Az eszköz gyakorlatilag azokat a jeleket veszi el, ahol a gondolat beszéddé válik – magyarázta egy a kutatók közül egy nyilatkozatban. Más, hasonló agyi implantátumok gondolatokat alakítottak szöveggé, de ez az egyik leghatékonyabb, amely beszéddé alakítja őket.

Természetesen még rengeteg munka vár a gondolatolvasó agyi implantátumra, de ez a tanulmány bizonyítja a mesterséges intelligencia potenciálját az agy alapú kezelések terén, és alapvetően megváltoztathatja, hogyan gondolkodunk a kommunikációról és arról, hogy mikor veszítik el igazán a hangjukat az emberek. – írja a BGR.

Kép forrása: inkl.com