Biztonsági szakemberek figyelmeztetnek: nem érdemes várni a Windows 10 támogatásának kivezetéséig, már azt megelőzően célszerű meglépni a digitális rendszerváltást. Ennek oka pedig a biztonság.
Mint ismert, jelen állás szerint 2025 októberében kapja meg az utolsó biztonsági frissítőcsomagját a 2015-ben debütált Windows 10 – dacára annak, hogy a Microsoft egykoron azt hangoztatta, ez lesz az utolsó Windows-verzió.
Ma már tudjuk: nem így lett. 2021-ben megjelent a Windows 11, ami példátlanul szigorú hardverkövetelményekkel bír, elzárva a rengeteg, még korszerűnek mondható, a Windows 10-et futtató eszközt a frissítés lehetőségétől. És rövidesen az is kiderült, hogy az egykoron utolsónak titulált Windowsnál elindult a visszaszámlálás, így a már említett októberi dátumot követően semmilyen frissítés nem érkezik majd a rendszerhez. (Legfeljebb ha fizet, de akkor is csak egy évet nyer.)
Ez pedig baj. Az ESET kiberbiztonsági vállalat szakemberei már meg is kongatták a vészharangot, hogy a Windows 10-felhasználók váltsanak 11-re (ha tudnak), vagy Linuxra – annak érdekében, hogy elkerüljék a „biztonsági fiaskót”.
Mint a Bleeping Computer kifejti, a cég sürgeti a Windows 10-felhasználókat, hogy ne várjanak októberig, váltsanak másra. Ha ezt nem teszik meg, jelentős biztonsági kockázatokkal kell szembenézzenek, és sebezhetőkké is válnak a kibertámadásokkal szemben, de adatvesztés is előfordulhat.
Valamennyi újonnan felfedezett biztonsági rés már örökké ott tátong majd a Windowsban, amit a rosszindulatú felek bizonyára az első pillanattól kezdve árgus szemekkel követnek majd. És mivel még mindig rendkívül népszerű a Windows 10 – toronymagasan ez a legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező Windows –, egy remek céltábla is lesz a kiberbűnözők számára.
„A helyzet sokkal veszélyesebb, mint amikor a Windows 7 támogatása 2020 elején véget ért” – magyarázza Thorsten Urbanski, az ESET biztonsági szakértője. Megjegyzi: 2019 végén már csak a felhasználók körülbelül 20 százaléka használta a Windows 7-et, a Windows 10 részesedése ekkor már 70 százalék felett volt. „A jelenlegi helyzet rendkívül veszélyes, és a kiberberbűnözők is jól ismerik ezeket a számokat. Már várják, hogy a támogatás véget érjen” – húzza alá.
Ami a konkrét számokat illeti, a legutóbbi, decemberi Statcounter-adatok szerint a Windows 10 még 0,9 százalékkal növelni is tudta az előnyét (62,73%) a Windows 11-gyel szemben, ami csupán 34,1 százalékos részesedést tudhatott magáénak. 10 hónap alatt meglepő lenne, ha ebben számottevő változás történne.
A Microsoft nemrégiben aláhúzta: hiába az időről időre felröppenő pletykák, a Windows 11 rendszerekövetelményeiből nem engednek.
Forrás: hvg.hu
Kép forrása: nurphoto.com