Az IDC számítása szerint tavaly közel másfélszeresére hízott az MI-platformokat szállító cégek forgalma, akik közül Redmond a legnagyobb szereplő. A lendület az elkövetkező években sem lankad majd.
Kezd termőre fordulni az az elképesztő MI-verseny, amely a techvilágon söpört végig azt követően, hogy az OpenAI 2022 végén széles körben elérhetővé tette a nagy nyelvi modellre épülő ChatgGPT-t. Az IDC héten kiadott friss jelentése szerint a szoftveres mesterséges intelligencia (MI) platformok piaca 2023-ban gyors ütemben növekedett, amit idén további komoly erősödés követhet.
Az amerikai piackutató úgy kalkulál, hogy négy év múlva a szegmens már 153 milliárd dollárnyi éves forgalmat bonyolíthat, amihez a 2023 és 2028 közötti időszakban évente és átlagosan 40,6 százalékos bővülési rátát kellene produkálni, ami az MI egyre szélesebb körű elterjedésének köszönhetően nem tűnik megugorhatatlan feladatnak.
A téma IDC-s szakértője szerint az MI-platformok nem mutatják a lassulás jeleit. A generatív algoritmusoknál tapasztalható gyors innováció a szervezeteket arra ösztönzi, hogy a mesterséges intelligencia biztosította lehetőségek fényében gondolják újra működésüket, portfóliójukat, akalmazott üzleti modelljeiket. A piackutató szerint ráadásul a prediktív és generatív egységes MI-platformok megjelenésével a lendület még fokozódhat is a közeljövőben.
A Microsoft diktálja a tempót
A felfokozott érdeklődés már a tavalyi számokon is meglátszik. Az IDC kalkulációja alapján a platformszoftverekből származó globális bevételek 44,4 százalékos éves növekedést produkálva 27,9 milliárd dollárra nőttek. Ebből az összegből a legtöbbet a jó ütemben kapcsoló Microsoft profitált, amelynek vezetője már tavaly világossá tette, hogy minden eszközükbe be akarják építeni saját MI-megoldásukat a Copilotot. A szektoriális jelentés kiemeli, hogy Redmond vezető szerepét leginkább robusztus és átfogó kínálatának, valamint a termékek és szolgáltatások területén meglévő széles ökoszisztémájának köszönheti.
A legnagyobb öt MI-s platformszoftver-szolgáltató maradék négy helyén az adatelemzésre specializálódott Palantir Technologies (nem összekeverendő a világszerte botrányokat okozó Palantir kémszoftverrel), a részben a Microsoft tulajdonában lévő OpenAI, a Google és az Amazon cloudos részlege, az AWS osztozik.
A piaci erőviszonyok egyébként villámgyorsan felrajzolódni látszanak. Az IDC egyik tavaszi kutatásában például arra jutott, hogy a generatív algoritmusokat alkalmazó termelő szervezetek fele már kiválasztotta az általa preferált MI-platformot, míg „a jelentős beruházásokba fogó szervezetek többsége a következő hat hónapban fogja ezt megtenni”.
Az MI-platformokkal elérhető előnyök mellett ugyanakkor a technológiával kapcsolatos kockázatokra is érdemes odafigyelni a szervezeteknek – hangsúlyozza a jelentés. Az a tendencia, hogy ezeknél az alkalmazásoknál a telepítések nagyobb része történik a felhőben az elemzés szerint jórészt a fejlett biztonsági intézkedéseknek, az adatok kezelésével kapcsolatos szabályozási megfelelésnek, valamint a felhőszolgáltatók által kínált skálázhatósági lehetőségeknek tulajdonítható.
Forrás: bitport.hu
Kép forrása: androgeek.hu