5000 Szolnok, Muskátli u. 2/A

Okosabban kezeli a letöltéseket az új Chrome

A Google Chrome ezentúl kifinomultabb módon kezeli a letöltött fájlok ellenőrzését és a potenciális veszélyekre való figyelmeztetéseket.

A Google Chrome már régóta képes arra, hogy a felhasználók által letöltött fájlokat ellenőrizze a vállalat felhő alapú, Safe Browsing technológiájának segítségével. Amennyiben a letöltött fájlt a védelem kockázatosnak ítéli meg (mert például az kártékony kódot tartalmaz), akkor figyelmezteti a felhasználót, aki eldöntheti, hogy lementi-e az állományt vagy inkább mellőzi azt. Eddig ez a védelmi pajzs egyszerű megközelítést alkalmazott a fájlok kategorizálása során, vagyis egy állományt vagy ártalmatlannak vagy veszélyesnek rangsorolt. A Chrome legújabb kiadása azonban bevezetett egy új veszélyességi kategóriát.

A Google közleménye szerint a Chrome mostantól három besorolással láthat el egy-egy letöltött fájlt:

  • ártalmatlan – ez esetben nincs riasztás, a fájl lementése automatikusan megtörténik
  • gyanús – alacsony megbízhatóságú fájl, a kockázatok nem ismertek
  • veszélyes – magas veszélyességi besorolás, ismert és magas kockázattal

A fenti kockázati besorolásokat a Safe Browsing szolgáltatás kezeli, amelynek működésébe mesterséges intelligencia alapú technológiák is szerepet kapnak.

Titkosított fájlok ellenőrzése

A legújabb Chrome verzió egy további fájlellenőrzési képességgel is bővült. Ennek révén vizsgálhatóvá váltak azok a (zip, .7z, .rar stb.) állományok, amelyek jelszóval védettek, titkosítottak. Amennyiben a böngésző ilyen állomány letöltését észleli, akkor bekéri a jelszót a felhasználótól, majd elvégzi az ellenőrzést.

A titkosított fájlok ellenőrzése kétféle módon valósul meg annak függvényében, hogy a Chrome biztonsági beállításaiban a normál vagy a speciális védelem az aktív. Amennyiben az alapértelmezett, normál védelem használatos, akkor a felhasználó által megadott jelszó, illetve a letöltött fájl nem hagyja el a helyi számítógépet, és a dekódolt állományban lévő fájlok metaadatai, hash értékei alapján történik meg a Safe Browsing alapú ellenőrzés.

Amennyiben azonban a biztonsági beállításokban a speciális védelem az aktív, akkor a fájlt, valamint a jelszót a Chrome feltölti a Google szervereire, ahol megtörténik a mélyszintű vírusellenőrzés. A Google hangsúlyozta, hogy az ellenőrzést követően mind a fájlt, mind a jelszót törli a felhős rendszeréből.

Forrás: biztonsagportal.hu

Kép forrása: appleinsider.com