A Delta nevű tajvani cég energiagazdálkodási eszközökre specializálódott, olyanokra, amelyekre az adatközpontoknak szükségük van. De más projektjeik is vannak, többek között egy olyan, amely lehetővé teszi a szívverés mérését wifin keresztül.
A Delta kutatási igazgatója, Dr. Tzi-cker Chiueh a héten zajló COMPUTEX kiállításon plenáris előadáson magyarázta el a technológiát, amely a wifi-eszközök által küldött rádióhullámok „repülési” idejét és érkezési szögét méri a tárgyak helyének meghatározásához. (Ez nem újdonság, a Cisco már épített erre alkalmas hozzáférési pontokat.) Az új alkalmazás azonban úgy tűnik, hogy továbbviszi a dolgokat azzal, hogy azt is méri, hogyan változnak a tárgyak közel valós időben.
„A modern wifi-csatornák állapota érzékeny a kisebb környezeti változásokra”, mondta Dr. Chiueh a közönségének. Olyan apró változásokra, hogy a Delta létrehozott egy olyan algoritmust, amely szerinte 95 százalékos pontossággal végzi a légzésszám-becslési algoritmust öt méteres távolságban. A dobogó szívet nehezebb követni, mivel kisebb mozgásokat produkál, mint az emelkedő-süllyedő mellkas. A Delta algoritmusa ennek ellenére 83 százalékos pontossággal becsülte meg a szívverés ütemét egy méteres távolságból. A technológia az alvási állapotokat is képes felismerni a légzésszám és a testmozgás gyakoriságának mérésével.
Dr. Chiueh egy olyan kísérletről mutatott videót, amelyben két személy feküdt egy ágyon, a szomszédos éjjeliszekrényeken elhelyezett okostelefonokkal, hogy illusztrálja állításait, és azt javasolta, hogy hasonló elrendezéseket, valamint a wifi-„routereket” használjanak adatok gyűjtéséhez olyan környezetekben, mint a kórházak vagy az idősek otthonai,a hol a betegeket külön érzékelők vagy elektronikus műszerek nélkül is megfigyelhetik. A technológia másik lehetséges alkalmazási területe az autóban hagyott gyermekek felismerése, amivel az Euro NCAP CPD szabvány szerint a járműveknek rendelkezniük kell.
Egy másik általa felvázolt felhasználási eset a wifi-hálózatok teljesítményét befolyásoló fizikai változások észlelése olyan környezetekben, mint a raktárak vagy egyetemi kampuszok, majd a hozzáférési pontok módosításának automatizálása olyan módon, hogy a teljesítmény olyan szintre javuljon, amely kihívást jelent a privát 5G hálózatok számára.
Az említett projektek kereskedelmi forgalomba hozatalára Dr. Chiueh nem adott határidőt. De előadása végén megemlítette, „az AI innováció korában az emberek azt gondolják, Tajvan csak hardverrel tud innoválni, de ez nem így van.”
Forrás: itbusiness.hu
Kép forrása: fireflynetworks.co.in