5000 Szolnok, Muskátli u. 2/A

Új áttörés a kvantumszámítástechnikában

Tegye fel a kezét, aki még nem hallott az ellenőrizhető „vak hibrid anyag-foton kvantumszámítástechnika” implementációjáról. Khm, a miénk fent van ám.

Ennek ellenére éppen ez lehet az, amely a következő generációs kvantumszámítógépeket biztonságosan elérhetővé teszi magánszemélyek és vállalatok milliói számára anélkül, hogy felfednék az adataikat, legalábbis az Oxford University Physics tudósai szerint.

Jelentős mérföldkő

Az említett egyetem Quantum Computing and Simulation Hub kutatócsoportja azt állítja, hogy jelentős mérföldkőhöz érkeztek két különálló kvantumszámítástechnikai eszköz összekapcsolásában – mondjuk egy otthon lévő, a felhőhöz egy interfészen keresztül hozzáférő eszköz és egy szerver-kvantumszámítógép – anélkül, hogy fel kellene fedni az otthoni eszközt használó felhasználó személyazonosságát, vagy akár azt, hogy pontosan mire kérte a kvantumszámítógépet.

Egy olyan korban, amikor az országok és a vállalatok egyaránt milliárd dolláros kereskedelmi csatákat vívnak a saját kvantumalgoritmusok kifejlesztésének képességéért, ez bizony nem elhanyagolható szempont. Ráadásul a klasszikus hibrid kvantumrendszerek első felhasználási esetei között lesznek olyan iparágak, melyek nagymértékben támaszkodnak az adatbiztonságra. Ilyenek például a gyógyszeripari vállalatok.

Belépés a vak kvantumszámításba

Ha már lenne rá mód, hogy magánszemélyek is előfizessenek a Google Quantum AI, az IBM Q Experience vagy a Forest: Rigetti Computing kvantumfelhő-számítástechnikai szolgáltatásaira elméletileg már ma is lenne otthoni hozzáférés a kvantumszerverekhez.

Az adatok megbízhatóságával és hitelességével kapcsolatos kérdéseken túl azonban aggályok merülnek fel a jelenlegi biztonsági és titkosítási rendszerekkel kapcsolatban is, melyek a felhasználói adatokat kiszolgáltatottá tehetik. Az oxfordi csapat most úgy véli, hogy megtalálta a módját annak, hogy ezeket az aggodalmakat eloszlassák.

A kutatók konkrétan üvegszálas hálózati kapcsolatot hoztak létre egy kvantumszámítási szerver és egy, a felhőn keresztül a szerverhez távolról hozzáférő, független számítógépen lévő, fotonokat (fényrészecskéket) érzékelő eszköz között. Szavaik szerint minden egyes számítás egy korrekciót von maga után, amelyet az összes soron következőre is alkalmazni kell, és az algoritmus betartásához valós idejű információra van szükség”.

A kvantummemória és a fotonok egyedülálló kombinációja lehetővé teszi azt, amire a tudósok csak „vak” kvantumszámításként hivatkoznak. Ez azt jelenti, hogy egy felhasználó számításokat végezhet egy kvantumkiszolgáló-számítógépen anélkül, hogy a számítás természetének bármilyen nyoma maradna a kiszolgálón. A felhasználónak magának nem kell kvantumképességekkel rendelkeznie, csak a kiszolgálót kell utasítania az interfészen keresztül. A számítások befejeztével a szerver pedig visszaküldheti a kapott eredményeket.

„Vak” kvantumszámítás

„A vak kvantumszámítás segítségével az ügyfelek hozzáférhetnek távoli kvantumszámítógépekhez, hogy titkos algoritmusokkal bizalmas adatokat dolgozzanak fel a segítségükkel, és még a kapott eredmények helyességét is ellenőrizni tudják anélkül, hogy bármilyen hasznos információt felfednének, illetve kiadnának a kezükből”, mondta el Dr. Peter Drmota, a tanulmány vezető szerzője.

Ami a kereskedelmi alkalmazásokat illeti, az új fejlesztés egy olyan, az otthoni laptopokhoz csatlakoztatható eszközhöz vezethet el, amely a kvantumfelhő-kiszolgálók majdani megjelenésekor megvédi majd a magánéletet és segít az adatok biztonságos tárolásban.

Forrás: itbusiness.hu

Kép forrása: bernardmarr.com