5000 Szolnok, Muskátli u. 2/A

Új USB-C szabványt vezet be a Microsoft a Windows 11-es laptopokon

A Microsoft új szabvány bevezetésével kíván rendet teremteni az USB-C portok világában. Az eddigi zűrzavaros és gyakran inkompatibilis USB-C megoldások helyett most egy egységes tanúsítványt vezetnek be, amely garantálja a portok teljesítményét és funkcióit. Az új követelmények a Windows 11 24H2 verziójától kezdődően lépnek életbe.

Jelenleg az USB-C csatlakozók ugyan sokoldalúak – támogatják a gyorstöltést, a nagy sebességű adatátvitelt, valamint a külső kijelzőket is –, ám a gyártók gyakran nem használják ki ezek teljes potenciálját. Ez azt eredményezi, hogy például egy monitor USB-C-n keresztüli csatlakoztatása során előfordulhat, hogy egyszerűen nem történik semmi – se kép, se hang. Ennek oka legtöbbször az, hogy a kábel vagy a laptop nem támogatja a szükséges funkciókat.

A Microsoft ennek vetne véget azzal, hogy a Windows Hardverkompatibilitási Program (WHCP) keretében kötelezővé teszi a korábban csak ajánlott specifikációkat. Azok az új Windows 11-es számítógépek, amelyek WHCP címkét kapnak, garantáltan megfelelnek majd az alábbi minimumkövetelményeknek:

USB4 esetén:
  • Minden USB-C port legalább 40 vagy 80 Gbps sebességgel továbbít adatot.
  • Teljes Thunderbolt 3 támogatás.
  • Laptopok esetében minimum 15 wattos töltési teljesítmény (táblagépeknél 7,5 watt).
  • Kötelező az USB Power Delivery, PCIe tunneling, DisplayPort Alt Mode és két 4K@60Hz kijelző támogatása.
USB3 esetén:
  • Az USB-C portoknak minimum 5, 10 vagy 20 Gbps sebességet kell biztosítaniuk.
  • A töltési teljesítmény 4,5–15 watt között kell legyen.
  • Legalább egy kijelző kezelését tudniuk kell.
  • PCIe és Thunderbolt 3 támogatása itt nem kötelező.

Az új szabályozás célja, hogy a felhasználók végre biztosak lehessenek abban, mire képes az adott USB-C port – függetlenül attól, hogy milyen márkájú laptopot választanak. A Microsoft ezzel nemcsak a felhasználói élményt javítja, hanem a gyártókat is ösztönzi az egységes, átlátható megoldásokra. – írja PCWorld.

Kép forrása: Tom’s Hardware